Jednym z kluczowych czynników przy zakupie lustra na wymiar jest niewątpliwie cena. Z początku może się ona wydawać nieco wygórowana, jednak wpływ na nią ma wiele elementów. Przyjrzyjmy się zatem ile kosztują lustra u szklarza w różnych miastach Polski. Bazowaliśmy na danych z 30 firm z całego kraju specjalizujących się w obróbce szkła.
Analiza Cenowa
Analizę ceny przyprowadziliśmy na podstawie danych z 30 firm szklarskich w różnych miastach Polski. Od razu rzuca się w oczy, że w zależności od położenia koszt metra kwadratowego lustra na wymiar znacznie się różni. Oto przegląd średnich w złotówkach:
Miasto | Cena (m2) |
---|---|
Warszawa | 345 PLN |
Kraków | 479 PLN |
Wrocław | 285 PLN |
Łódź | 229,5 PLN |
Poznań | 350 PLN |
Gdańsk | 318 PLN |
Szczecin | 293 PLN |
Lublin | 190 PLN |
Bydgoszcz | 147,5 PLN |
Sprawdź Koszt Lustra na Wymiar u Nas
Czynniki Wpływające na Cenę
Cena lustra na wymiar może się znacznie wahać w zależności od kilku głównych czynników:
Lokalizacja
Jak łatwo zauważyć, ceny widocznie różnią się w zależności od miasta. W dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa czy Kraków, ceny są dużo wyższe niż w mniejszych miastach, takich jak Lublin czy Bydgoszcz. Wynika to w dużej mierze z wyższych kosztów życia w metropoliach. Wpływają one między innymi na koszty robocizny oraz usług powiązanych. W dużych miastach występuje też większy popyt na podobne usługi.
Podział geograficzny również ma znaczenie. Wschodnia część Polski, która charakteryzuje się niższym poziomem rozwoju gospodarczego, oferuje zazwyczaj niższe ceny niż mocniej rozwinięty zachód.
Jakość Szkła
Cena lustra na wymiar zależy od wielu czynników, takich jak jakość i rodzaj szkła użytego do produkcji. Do zastosowań domowych zwykle wykorzystuje się tanie materiały, ponieważ w zwykłych warunkach raczej nie spotyka się znacznych różnic temperatur czy sporych naprężeń. Warto jednak pamiętać, że nawet taki rodzaj szkła gwarantuje spodziewane odbicie i oczekiwaną wytrzymałość.
Bardziej wytrzymałe szkło może zostać wykorzystane np. w łazienkach czy przemyśle. Wynika to głównie z lepszych parametrów technicznych czyli po prostu odporności na uszkodzenie. Taki rodzaj szkła wzmacnia się w procesach hartowania termicznego lub chemicznego.
Szkło antyrefleksyjne również nie należy do najtańszych opcji. Jego głównym zadaniem jest odpowiednie załamywanie światła, dzięki czemu nie powstają na nim charakterystyczne odblaski. Obraz widziany przez człowieka jest zatem bardziej przejrzysty. Tego typu szkło wykorzystuje się w miejscach, gdzie widoczność przedmiotu za szybą musi być maksymalną. Są to np. galerie sztuki czy muzea.
Szkło może być również formowane w sposób artystyczny. Otrzymane w ten sposób kolory, wzory czy faktury mocno wpływają na cenę, jednak ich piękno równoważy ją w doskonałym stopniu. Tego typu szklane formy stanowią zwykle wyposażenie wnętrz pałacowych czy innych luksusowych przestrzeni.
Wymiar i Kształt
Produkcja luster na wymiar jest łatwiejsza gdy mają one standardowy prostokątny kształt. Wymagają one mniejszego nakładu pracy oraz materiału, dzięki czemu producenci mogą zejść nieco z ceny. Jeżeli jednak klienci poszukują luster o wymyślniejszych kształtach czy wymiarach, cena dodatkowej pracy i skupienia się na szczególe automatycznie podniesie ich koszt.
Niestandardowe wymiary luster sprawiają, że szkło musi być cięte i obrabiane indywidualnie. Wymaga to czasu, umiejętności i profesjonalnego sprzętu. Nierzadko zdarza się też, że szklarz wiele elementów musi wykończyć ręcznie. Każdy się zgodzi, że taki rodzaj pracy jest trudny, dlatego koszt luster na wymiar obrabianych ręcznie jest znacznie wyższy.
Zaokrąglenia czy nieregularne wielokąty należą do kształtów niestandardowych, a co za tym idzie – trudnych w przygotowaniu. Szczególną uwagę szklarz musi zwrócić podczas cięcia i szlifowania krawędzi. Jeden błąd może kosztować utratę materiału oraz dotychczasowej pracy, dlatego też tego typu lustra muszą być droższe od prostokątnych.
Cena montażu luster również się waha w zależności od wybranego rozwiązania. Przykładowo, zawieszenie prostokątnej wersji na murowanej ścianie o odpowiednim wymiarze jest proste, natomiast umieszczenie nieregularnego kształtu na nachylonej pod dużym kątem ścianie z mniej wytrzymałego materiału stanowi nie lada wyzwanie. To wszystko musi przekładać się na ostateczną cenę zamówienia.
Obróbka Krawędzi
Lustro to nie tylko płaszczyzna, w której się przeglądamy. Na jego cenę oraz walory estetyczne wpływa również obróbka krawędzi. Standardowe czynności to szlifowanie, polerowanie i fazowanie. Może się wydawać, że są to mało znaczące elementy, natomiast z doświadczenia jesteśmy w stanie stwierdzić, że to właśnie one w największym stopniu decydują o ostatecznej jakości przedmiotu.
Szlifowanie to proces wygładzania ostrych brzegów szkła na krawędziach, co przekłada się na wyższy poziom bezpieczeństwa (ryzyko przecięcia), ale też i ładniejszy wygląd lustra. Jest to standardowa procedura podczas obróbki. Jeżeli jednak zależy Ci na większej precyzji, doskonalsze szlifowanie może podnieść cenę zamówienia.
Polerowanie stanowi kolejny krok obróbki. Dzięki niemu lustro uzyskuje wysoki połysk. Jest to szczególnie pożądane w lustrach o wysokim standardzie, używanych w luksusowych wnętrzach. Proces ten wymaga jednak dodatkowej pracy i umiejętności, co przekłada się na wyższe koszty.
Fazowanie polega natomiast na skośnym szlifowaniu krawędzi lustra. Dodaje ono elegancji i jest często stosowane w dekoracyjnych zwierciadłach. Nie jest to jednak prosty proces, ponieważ wymaga precyzji i specjalistycznego sprzętu, co znacząco podnosi cenę.
Lustra stanowią też doskonałą przestrzeń dla artystów zdobiących lustra np. grawerunkami czy innymi elementami. Dzięki tego typu upiększeniom przedmiot zyska unikatową wartość, jednak należy liczyć się ze stosunkowo wysokimi kosztami takich zmian.
Dodatki i Warianty
Duży wpływ na cenę lustra na zamówienie mają również rzeczy które wpływają na jego spersonalizowanie. Niektóre firmy zajmujące się sprzedażą luster na wymiar pozwalają na indywidualne dopasowanie dodatków lub wariantów lustra takich jak:
Oświetlenie LED; w różnych kolorach oraz odcieniach, lustro może posiadać jeden wariant barwy światła lub opcje zmieniania dowolnie koloru światła za pomocą np. pilota.
Rama; Dostępne są różne rodzaje ram do luster, od drewnianych po metalowe, plastikowe, a nawet betonowe. Jest wiele ciekawych materiałów, lecz wszystko zależy od tego co oferuje firma sprzedająca dane lustro.
Wariant lustra; Stojący lub Ścienny. Są firmy które oferują opcję wyboru czy lustro ma być stojące czy ma mieć możliwość zawieszenia go na ścianie. Oczywiście może wiązać się to z dodatkowymi kosztami, gdyż może to wymagać dodatkowego nakładu czasu jak i materiałów.
Kolor szkła; Możliwe jest również zamówienie luster które posiadają zabarwione szkło. Jest to bardzo ciekawa opcja, ale nie jest ona bardzo powszechna. Jeśli ktoś poszukuje niepowtarzalnego lustra to jest to świetna opcja, która może równać się z większym kosztem.
Większość przedstawionych wariantów nie jest często spotykana, warto więc skontaktować się z firmą u której zamawiamy lustro na wymiar. Możliwe, że na stronie lub w ofercie firmy te dodatki nie będą widoczne, ale jest możliwość ze po zapytaniu firma będzie skłonna je wykonać. Należy liczyć się z tym ze dane dodatki/warianty mogą znacznie zwiększyć koszt lustra.