Ostatnio w internetowym świecie dekoracji wnętrz popularny jest zwrot “dopamine decor”, czyli po polsku: dopaminowe dekoracje. “Dopamine decor to styl aranżacji wnętrz, który skupia się na wykorzystaniu kolorów, tekstur i dekoracji, mających na celu wywołanie uczucia radości i podniesienia na duchu. Nazwa tego trendu pochodzi od dopaminy – neuroprzekaźnika w mózgu odpowiedzialnego za uczucie przyjemności i satysfakcji”[1].
Czasami ciężko może nam być znaleźć ten jeden mebel, np. stół, który dopełni nasze wnętrze i sprawi, że będzie ono miało sens. Dlatego właśnie przychodzimy z pomocą w umiejętnym dobraniu stołu, tak aby wpasował się w Nasze wnętrze jak ulał. Doradzimy jak dobrać stół do stylu wnętrza, podamy praktyczne porady, oraz pokażemy inspiracje, nie tylko dla profesjonalnych dekoratorów.
Styl wnętrza
Na samym początku najlepiej zastanowić się jaki styl wnętrza jest najbliższy naszemu sercu, a później przeanalizować czy nasze wnętrze już jest urządzone w takim stylu czy potrzebuje jeszcze paru zmian. Stylów wnętrz jest ogrom, kilka z nich w skrócie;
Japandi: jest połączeniem japońskiego minimalizmu i skandynawskiej prostoty. Charakteryzuje się harmonią, naturalnymi materiałami i kolorami w neutralnych odcieniach.
Biophilic design: to styl wnętrz inspirowany naturą. Duża ilość roślin i naturalnych materiałów połączonych z światłem dziennym, mają na celu stworzenie atmosfery sprzyjającej naszemu zdrowiu.
Modern Farmhouse: jest to nowoczesne odzwierciedlenie stylu wiejskiego. Styl łączy elementy rustykalne z nowoczesnością. Tutaj dominuje drewno i metal w jasnych kolorach.
Industrialny: przestrzenie inspirowane przestrzeniami przemysłowymi, np. starymi fabrykami. Ten styl charakteryzuje się odsłoniętymi materiałami konstrukcyjnymi takimi jak surowe betonowe ściany, elementami ceglanymi oraz metalem np. odkrytą instalacją rur.
Glamour: luksus, połyskujące materiały, złote akcenty, marmur i aksamit. Eleganckie detale, bogate zdobienia.
Wabi-Sabi: styl japoński który docenia piękno w niedoskonałościach. Charakteryzują go proste, surowe formy i autentyczność.
Retro: inspiracja latami 50 i 60. Odważne kolory, maksimum funkcjonalności oraz organiczne formy to cechy tego kultowego stylu.
Eklektyczny: ostatnio bardzo trendy styl wnętrzarski. Cechuje go mieszanka różnych stylów, epok i zaczerpnięć z świata pop cultury. Kreatywność, indywidualność i zestawienie kontrastujących elementów.
Minimalistyczny: prostota, funkcjonalność i pozbycie się wszelkich zbędnych dekoracji. Tutaj dominują neutralne barwy, najczęściej biele i beże, czyste linie oraz otwarte przestrzenie.
Aby lepiej móc sobie zobrazować jak wygląda dany styl warto poszukać inspiracji w internecie, wtedy łatwiej będzie określić czy wnętrze wpisuje się w dany styl.
Właściwości wizualne stołu
Po wybraniu jaki styl najbardziej nam odpowiada trzeba zastanowić się nad aspektami wizualnymi takimi jak; materiał, kształt i kolor.
Jeśli nasza przestrzeń nie jest obszerna, warto wziąć pod uwagę stoły rozkładane lub takie które można z łatwością przemieścić. Wtedy należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany. W takim przypadku unikamy materiałów ciężkich takich jak kamień lub stal.
Przy małej przestrzeni równie ważny jest kształt stołu, okrągły lub półokrągły z pewnością pomoże nam zachować więcej przestrzeni. Jeśli jednak przestrzeni mamy pod dostatkiem, śmiało można zdecydować się na duży prostokątny stół który pomieści całą rodzinę.
Jeżeli jest taka możliwość warto zrobić sobie plan przestrzeni. Można go narysować na kartce lub skorzystać z tabletu czy komputera. Tworząc plan przestrzeni należy pamiętać o zachowaniu rzeczywistych proporcji i wymiarów. Na planie łatwo zobaczymy jaki kształt w pomieszczeniu będzie miał największy sens.
Aby dobrać stół do wnętrza, warto zwrócić uwagę na materiały i kolory charakterystyczne dla różnych stylów. To ułatwi nam stworzenie spójnej aranżacji, w której stół będzie idealnie współgrał z resztą przestrzeni.
Styl | Kolory | Materiały |
---|---|---|
Japandi | neutralne beże i szarości | – drewno (jasne np. dąb, bambus)
– kamień (np. granit, marmur) – ceramika |
Biophilic design | zielenie i naturalne brązy | – drewno (naturalne, najlepiej z
widocznym usłojeniem) – kamień (granit, piaskowiec) – rattan |
Modern Farmhouse | biel i jasne drewno | – surowe drewno (najlepiej z
odzysku) – metal (stal, żelazo) -cegła (np. do podstawy stołu) |
Industrialny | szarości, czernie, surowe brązy | – drewno (surowe, postarzane)
– metal (żelazo, stal) – beton |
Glamour | złoto, głęboki granat | – marmur
– szkło – metal (mosiądz, złoto) |
Wabi-Sabi | ziemiste brązy i kremy | – surowe drewno
– kamień – ceramika |
Retro | musztardowy, turkus, zieleń | – drewno (teak, dąb)
– metal (chrom, stal) – szkło |
Eklektyczny | mix kolorów, kontrastujące barwy np. niebieski i pomarańczowy lub żółty | – drewno
– metal – szkło – marmur |
Minimalistyczny | biel, szarości, czerń | – drewno (gładkie proste formy)
– beton – szkło – metal (stal nierdzewna, aluminium) |
Po wybraniu stylu, kształtu i koloru stołu, czas go znaleźć. Warto poszukać inspiracji w aranżacjach wnętrz na blogach, Pintereście czy Instagramie. Gromadząc zdjęcia wnętrz, które nam się podobają, pomocne jest stworzenie mapy myśli, która uwzględni te inspiracje. Zwróć uwagę na powtarzające się elementy – na przykład, jeśli na wielu zdjęciach widzisz prostokątne stoły, to taki wybór może okazać się najbardziej trafiony.
Inspiracje
Aby ułatwić wyobrażenie sobie jak dany stół wpasuje się w dany styl, pokazujemy kilka inspiracji, które naszym zdaniem są warte uwagi.
Styl minimalistyczny na przykładzie stołu w jadalni, tutaj najbardziej pasują stoły drewniane, które mają proste kształty i stonowane kolory dopasowane do przestrzeni. Przy stołach do takiego stylu wnętrza unikamy zdobień oraz nietypowych elementów, jak np. nóżki stołu o nietypowym kształcie. Stawiamy na prostotę i neutralność.
Styl eklektyczny, zazwyczaj jest on też stylem maksymalistycznym. To styl wnętrz dla osób, które nie boją się odważnych kolorów oraz nietypowych kształtów. W jadalni w takim stylu tak naprawdę praktycznie każdy stół się wpasuje, może on być drewniany w bardziej klasycznej formie, lub okrągły szklany stół z ciekawymi zaokrąglonymi metalowymi nogami.
Salony w stylu eklektycznym zazwyczaj mają stolik kawowy z szklanym blatem, lub na przykład stolik w całości wykonany ze szkła lub akrylu. Przy takim wystroju nie boimy się mieszać stylów i kolorów.
Glamour, przy tym wystroju większość osób stawia na stoły ze szklanym lub kamiennym np. marmurowym blatem z metalowymi nogami. Najczęściej dominuje złoto lub srebro i biel lub czerń, wnętrze wygląda ciekawie kiedy połączymy np. biel i srebro z kolorem niebieskim. Jest to styl bardzo elegancki, w zależności od dobranych elementów może on być bardziej kobiecy, lecz nie jest to żadną zasadą, z łatwością można urządzić wnętrze w tym stylu przychylające się bardziej ku stronie męskiej.
W stylu industrialnym, tak jak już wcześniej zostało to wspomniane, dominują ciemne kolory i surowe formy. Do tego stylu wystroju najbardziej pasują masywne drewniane stoły, najlepiej w kwadratowym lub prostokątnym, kształcie. Okrągły stół nie będzie tutaj najlepszym wyborem, przy stylu industrialnym warto stawiać na mocne kształty.
Stół wpasuje się w pomieszczenie jeszcze bardziej, kiedy drewno z którego jest wykonany będzie miało efekt postarzenia.
Rozmiar i funkcje
Jeśli kwestie wizualne mamy już dopięte, czas zastanowić się do czego będzie nam służył stół.
Czy będzie to tylko i wyłącznie stół jadalniany?
Czy stół ma być czysto dekoracyjny?
Kiedy już podejmiemy decyzję będzie wiadomo mniej więcej jaki rozmiar stołu będzie dla nas odpowiedni.
Dobierając rozmiar stołu, warto pamiętać o kilku kluczowych aspektach.
W przypadku stołu jadalnianego, oprócz samego blatu, trzeba uwzględnić miejsce na krzesła — zarówno te ustawione, jak i odsuwane przy wstawaniu.
Istotne jest też zapewnić odpowiednią przestrzeń na swobodne przejście i komfortowe odległości między krzesłami.
Z kolei wybierając stolik kawowy, pamiętajmy o łatwym dostępie
do niego i odpowiedniej wysokości — zbyt niski będzie niewygodny, a za wysoki zaburzy estetykę wnętrza.
Dobór idealnego stołu to trochę jak układanie puzzli – każdy element musi do siebie pasować, aby całość wyglądała harmonijnie. Zaczynamy od stylu – jakie kolory i materiały będą się najlepiej komponować z resztą wnętrza?
Potem myślimy o funkcji: czy to będzie stół do jadalni, który musi pomieścić rodzinę na święta, czy może kawowy, przy którym spędzimy leniwe poranki? Kształt i rozmiar to kluczowe decyzje – Dlatego warto zrobić plan przestrzeni, a przed zakupem – mapę myśli pełną inspiracji, żeby upewnić się, że stół nie tylko wpasuje się w styl, ale i w nasz gust.