Jak Zrobić Plan Przestrzeni? 

Spis treści

Plany przestrzeni są bardzo ważnym elementem remontu lub budowy. Plany pozwalają nam zwizualizować daną przestrzeń bez potrzeby przebywania w niej. Dzięki planom możemy obmyślić najlepszy układ przestrzeni, dzięki nim można zmieniać pomieszczenia nieskończenie aż do momentu kiedy znajdziemy najlepszą opcję. 

Przedstawiamy jak zrobić plan przestrzeni, od czego zacząć, na co zwrócić uwagę.

Od Czego Zacząć?

Zanim przystąpimy do tworzenia planu, trzeba zastanowić się jaką przestrzeń potrzebujemy rozplanować. Czy planujemy jeden pokój, czy całe mieszkanie lub dom. Trzeba zastanowić się jakie funkcje będzie spełniało każde z pomieszczeń. 

Trzeba też zastanowić się w jaki sposób sporządzimy plan. Plan można zrobić klasycznie, w formie rysunku lecz ciężko będzie zrobić go samemu jeśli nie mamy doświadczenia w rysunku technicznym. Dlatego z pomocą przychodzą programy do planowania przestrzeni.

Programy do Planowania Przestrzeni

W sieci dostępnych jest wiele darmowych programów do planowania w formie 2d oraz 3d. 

Najłatwiejsze do znalezienia oraz w miarę łatwe w obsłudze: REMPLANNER, Leroy Merlin, Castorama, ONLINE PLANNER

Planery te oferują możliwość utworzenia planu jako rzut przestrzeni tj. 2d lub w formie trójwymiarowej, lub jedno i drugie. W zależności od naszych potrzeb i możliwości planowania, obydwie formy mogą być przydatne. 

W programach jest jasno wyjaśnione jak zaznaczyć ściany nośne, okna, drzwi itd. Niektóre programy dają też możliwość stawiania mebli.

Robienie Planu Krok po Kroku

Wymiary

Na początku trzeba wszystko zmierzyć. Mierzymy ściany, podłogę, wymiary okien i drzwi. W zależności od tego czy planujemy pomieszczenie które jest w trakcie budowy, lub planujemy remont, jeżeli pomieszczenie ma już w środku meble lub są już do niego zakupione meble, wymiary mebli też mają znaczenie. 

Wszystkie wymiary zapisujemy, są one bardzo ważne ponieważ tylko dzięki prawdziwym wymiarom można zrobić realistyczny plan który odwzorowuje prawdziwe wymiary.  Mając wymiary możemy zmniejszyć je o daną skalę i przenieść na plan. 

Stawianie ścian

W zależności od tego w jakim celu potrzebny jest plan. Jeżeli jest to istotne oraz jeśli wiemy które ściany są nośne a które działowe, na planie możemy to zaznaczyć. W programach zazwyczaj możemy ustawić też grubość ścian. Aspekty takie jak rodzaj lub grubość ścian, są ważne wtedy kiedy planujemy budowę lub remont, natomiast jeśli planujemy przemeblowanie nie musimy zawierać takich informacji w planie.

Załóżmy, że planujemy gruntowne przemeblowanie pomieszczenia, aby zrobić plan zmierzyliśmy pomieszczenie od środka. Trzeba pamiętać aby przy ustawianiu wymiarów ścian, wymiary które zmierzyliśmy od środka, na planie również znajdowały się od środka pomieszczenia. 

Skoro mamy już ściany, to musimy mieć również drzwi i okna. Ważne jest to aby pamiętać, że drzwi i okna również zajmują część przestrzeni. Najważniejsza jest przestrzeń której potrzebują drzwi i okna, aby można było je swobodnie otworzyć.

Instalacje

Zaznaczenie na planie umiejscowienia instalacji wodnej i elektrycznej jest ważne wtedy kiedy planujemy budowę lub remont, ale jest równie ważne kiedy planujemy przemeblowanie. 

Ważne jest to aby zaznaczyć wyjścia wszystkich instalacji, przy budowie pomoże to budującym, a przy planowaniu uświadomi nam gdzie jakie meble lub urządzenia powinny się znajdować. 

Rozmieszczenie Mebli 

Przy planowaniu rozmieszczenia mebli, zwracamy uwagę na piękny wygląd pomieszczenia, ale przede wszystkim jego funkcje i ergonomię. 

Niezależnie od rodzaju pomieszczenia, bardzo ważne jest aby ustawiając meble wziąć pod uwagę tak zwane ciągi komunikacyjne. Ciągi komunikacyjne to inaczej trasy np. między strefą komfortu w salonie a kuchnią lub łazienką, drzwiami do pokoju i drzwiami od balkonu.

Ustawiając meble zwracamy uwagę na wygląd ale też na funkcje, warto podzielić pomieszczenie na strefy, w miarę możliwości. W salonie mogą to być strefy jakie jak wypoczynkowa, kącik do czytania, jadalniana. 

Ale jak dobrać i ustawić meble aby wyglądały jak najlepiej?

Estetyka i Styl

Najłatwiej będzie dobrać i ustawić meble jeśli znajdziemy styl wnętrza który najbardziej nam się podoba i będziemy się go trzymać. Jeśli pomieszczenie które planujemy to salon, warto poszukać inspiracji z salonami w stylu który nam przypadł go gustu. 

Wtedy łatwo zobaczymy jakie meble oraz ich ustawienie pasują do danego stylu. Wtedy kiedy mamy czysty widok na to co nam się podoba, możemy starać się dopasować inspiracje do naszego wnętrza, jego wymiarów itd.

Finalizacja Planu

Plan został skończony, ale co dalej?

Jeśli nasz plan do rzut zrobiony w programie komputerowym, warto go sobie wydrukować, wtedy będziemy w stanie wygodnie go ze sobą nosić oraz zerkać na niego w razie potrzeby.

Jeżeli jednak wolimy aby nasze plany pozostały w programie, niezależnie czy jest to plan w formie rzutu czy jest to plan w formie 3d, jeśli mamy znajomego który jest architektem wnętrz warto mu pokazać plan i zapytać co myśli.

A więc robiąc plan najpierw wybieramy pomieszczenie lub mieszkanie/dom, wybieramy formę planu, mierzymy oraz zapisujemy istotne elementy, stawiamy w planie ściany, bierzemy pod uwagę drzwi, okna oraz instalacje, planujemy estetykę pomieszczenia oraz rozmieszczenie mebli, oraz na koniec jeżeli mamy taką możliwość/ochotę konsultujemy plan z projektantem wnętrz.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Email